Kezdőoldal / Hírek / Mit nem ehet a kutya?
Mit nem ehet a kutya?

Mit nem ehet a kutya?

Ahogy az emberekre, úgy az állatokra is sok növény, élelmiszer veszélyes, mérgezést, súlyos esetben halált okozhat kutyánknak.

Azonban sokan nem tudják, hogy ami nekünk, embereknek ehető, akár a mindennapi táplálkozásunk része, az kedvencünkre nem feltétlenül van ugyan ilyen hatással.

Nagyon sok ilyen növény vagy élelmiszer van, tételesen felsorolni szinte lehetetlen is lenne. Azonban íme egy válogatás, ami a hétköznapi életben gyakran előforduló termékeket gyűjti össze és úgy véljük, mindenkinek hasznos lehet.

Annyit mindenképp érdemes figyelembe venni, hogy többségük esetében a kulcsszó a mérték! Vagyis néhány szem szőlő biztosan nem okozza kutyánk halálát, de hosszútávon, nagyobb mennyiségben már komoly kárt okozhat. A csoki viszont kis mennyiségben is súlyos, akár halálos mérgezést is okozhat, ne kockáztassunk! Ha gond van, akkor pedig azonnal irány az állatorvos!!!

mit nem ehet a kutya

Csokoládé és kakaó

A kakaó teobromint tartalmaz. A teobromin egy kémiai vegyület, mérgező a kutyáknak, károsíthatja a szívet, a tüdőt, a vesét és a központi idegrendszert. Már 50 gramm elég lehet egy kis kutya megmérgezéséhez! A teobromin a vérében maradhat akár 20 órán keresztül, görcsöket és akár szívrohamot is okozhat – a legrosszabb esetben pedig halált. Az első segítség lehet a hánytatás, de minél előbb konzultáljon egy állatorvossal.

Karamell, gumicukor, rágógumi

Az édesítőszerek, mint például a xilit mérgező a kutyáknak (erről itt is olvashat részletesebben). Ezt a fajta édesítőszert „fa cukor”-nak is nevezik. A nyírfán kívül (mostanában ez a leginkább felkapott) kivonják a szamócából, málnából, szilvából és a búzából is akár. Az édesítő nagyon hasonló a szacharózhoz, de 40 %-kal kevesebb kalóriát tartalmaz. Európában használják élelmiszer-adalékanyagként is, pl. a rágógumiban is. Ez az anyag ártalmatlan az emberre viszont mérgező a kutya számára, mert nagy mennyiségben okozhat vércukorszint csökkenést, depressziót, károsíthatja a központi idegrendszert, koordinációs problémákat és görcsöket okozhat akár már 30 perccel a bevétel után.

Macadamia

Gyakran használják az emberek és ízük határozottan kellemes a kutyáknak is. A mérgezés tünetei a következők: gyengeség, különösen a hátsó végtagokon, depresszió, levertség, hányás, remegés, láz, hasi fájdalom, halvány nyálkahártyák, idegrendszeri problémák (például ideiglenes bénulás). Mérgező lehet még kis mennyiségben is (4-5 dió egy 10 kg-os kutyánál)!

Cukor

A bevitt cukor is fontos, mint energiaforrás, könnyen elérhető, akár a szabályozó a baktériumflóra számára is. A kutya azonban nem tudja az összes cukort könnyen asszimilálni. Nem probléma a glükóz és a szacharóz (közönséges cukor, persze ésszel!), de gond megemészteni számára a laktózt (gyakran van jelen snackben és kekszben) .

A felesleges só nem tesz jót az állatoknak, ahogy az embernek sem. Főleg, ha a kutya szív-és érrendszeri betegségben szenved. Nagyon sós élelmiszerek pl. veszélyt jelentenek az állatoknak, ha nincs elég rendelkezésre álló víz. A túlzott mennyiségű só kiválthat epilepsziás rohamokat, ami vezethet kómához és halálhoz is.

Hagyma, fokhagyma és káposzta

A hagyma negatív hatással lehet az anyagcserére. A hagyma és a káposzta is tartalmaz egy vegyületet – N -propil -diszulfid -, ami tönkreteheti a vörösvértesteket. A tünetek 1-4 nap után jelentkezhetnek, hányás, hasmenés, és a sötét színű vizelet a fő klinikai tünetek . Voltak olyan esetek, amikor súlyos vérszegénységet okozott az étrendben szereplő alacsony dózisú hagyma is (pl. tészta tetején paradicsommártásban), de évekig tartó etetése során.

Zöld paradicsom, burgonya

A toxicitás ezeknél a növényeknél elsősorban attól függ, hogy milyen a talaj összetétele, a hőmérséklet és a páratartalom mértéka, ​​amelyben termesztik . Paradicsom és a burgonya is tartalmaz szolanin nevű toxint. A kutyák ellentétben az emberekkel nem bontják le. Ezek az anyagok aztán problémákat okozhatnak az emésztőrendszerben, jelentkezhet tachycardia, remegés, szorongás és nyugtalanság.

Rebarbara levelek

Nagy mennyiségű nyers vagy főtt rebarbara levél okozhat görcsöket, kómát és szélsőséges esetben halált is.

Szerecsendió

Nagyobb mennyiségben a szerecsendió okozhat rohamokat, remegést, központi idegrendszeri problémákat és akár halált is.

Élesztő

Hatására gáz termelődhet az emésztőrendszerben ami fájdalmas lehet és rossz esetben a gyomor vagy a bél szakadását okozhatja, esetleg elősegítheti a bélcsavarodást. Etanol is termelődhet ami alkohol mérgezést okozhat.

Komló

Kiválthat légzési nehézségeket, szapora szívverést, magas lázat, görcsrohamokat, halált.

Szőlő és mazsola

Eltekintve a nagy cukortartalomtól, a közelmúltban megerősítették, hogy a szőlő és a mazsola veszélyes kutyáinknak. Sajnos még nem értjük, mi az az elem ami elindítja a folyamatot, és maradandó, visszafordíthatatlan vese elégtelenséget okozhat és sok esetben végül a kutya halálát is eredményezheti.

Okozhat hasonló problémákat mint a hagyma és a fokhagyma esetében.

Avokádó

A levelek , a gyümölcs és a magok tartalmaznak Persint, ami mérgező. Még nem tudjuk, mérgezőek lehetnek-e az avokádót tartalmazó termékek, de emiatt nem ajánljuk az ebből a gyümölcsből készült ételeket.

Figyelmeztetés: úgy tűnik, hogy a guatemalai fajta avokádó a leginkább mérgező a kutyáknak.

Mogyoró

Okozhatnak bélelzáródást és a penészes okozhat különböző rohamokat .

Magok

Mérgező az alma, a cseresznye, őszibarack, sárgabarack, szilva mag: cianidot tartalmaz és kómát okozhat.

Zsíros ételek

A zsírok nélkülözhetetlenek a szervezet számára. Azonban az étrendben  nem haladhatja meg a kutya súlyának 10%-át; túlzás esetén elhízáshoz vezet és hajlamosít egy sor betegségre (es . pancreatitis) és felgyorsítja az öregedést. Lényegében szinte minden élelmiszer tartalmaz zsírokat. Az emésztése a kutyáknak nehéz és fáradságos, de fontos energia forrás és bizonyos vitaminok (A, D, E) miatt is fontosak. A szabadban élő kutyáknak hideg időben nagyobb mennyiségű zsírra van szükségük, amely elegendő ahhoz, hogy a testet melegen tartsa.

Máj

Nagy mennyiségű A-vitamin okozhat toxicitást, amely befolyásolja az izmokat és a csontokat, és a réz lerakódását a májban, ami egy halálos betegség.

Bébi étel

A gyerek termékekben gyakran jelen van a homogenizált por hagyma aroma, ami felelős vörösvértest sérüléséért.

Alkohol

Az alkoholos italok, mint például a bor hatására jelentkezhet hányás , hasmenés, mozgásképesség elvesztése, központi idegrendszer zavara, remegés, légzési nehézség, kóma és anyagcsere-egyensúly felbomlása. Ennek oka az, hogy a kutya nem rendelkezik a megfelelő enzimekkel, amik lebontják az alkoholt.

Kávé

A koffein súlyos problémákhoz vezethet kutyáknál, mert amellett, hogy zavart okoz a gyomor-bél traktusban, változásokat okozhat a szívritmusban, és súlyos esetekben a szívroham sem kizárt.

Dohány

Ami nikotint tartalmaz az hatással van az emésztő-és idegrendszerre, és tachycardiahoz vezethet, kollapszust, kómát és halált okozhat.

Ugrás a lap tetejére